Seminarium: Od cenzury do wolnego rynku –
nowe zagrożenia dla dziennikarstwa w Europie Wschodniej

 
Wstęp
Wprowadzenie Gene'a Pattersona
Wypowiedź Grzegorza Gaudena
Biografie uczestników
Relacje w prasie
   
Zapis dyskusji
- część I   (html)
- część I   (pdf)
- część II  (html)
- część II  (pdf)

 

Zjazd dziennikarzy
 

Od 26 do 29 września 2002 roku w warszawskim hotelu Sheraton przebywali dziennikarze zachodni, którzy jako korespondenci prasowi spędzili kilka lat Polsce w okresie od 1979 do 1989 roku. Na zjazd przyjechało 39 dziennikarzy, którzy byli w tym czasie korespondentami takich gazet jak: The New York Times, Washington Post, Wall Street Journal, Chicago Tribune, Newsweek, Time, The London Times, Dagens Nyheter, największych kanałów telewizji amerykańskich jak: ABC, NBC, oraz radia m.in. NPR i angielskich BBC. Media, które reprezentowali ci dziennikarze docierały do ponad 70.000.000 osób na całym świecie, a ich relacje z wydarzeń w Polsce kształtowały stosunek społeczeństw zachodnich do narodu polskiego. To ich relacje miały decydujący wpływ na to, jak zmienił się na świecie „image” Polski i Polaków.

Dziennikarze spotkali się między innymi z prezydentem RP Alekasandrem Kwaśniewskim, Premierem Leszkiem Millerem i ministrem Spraw Zagranicznych Włodzimierzem Cimoszewiczem. Spotkali się również z Lechem Wałęsą, Tadeuszem Mazowieckim, Jackiem Kuroniem, gen. Wojciechem Jaruzelskim i wieloma innymi bohaterami swoich tekstów.

Gwoździem programu Zjazdu okazał się wernisaż wystawy: Polska na Pierwszej Stronie Prasy USA 1979-1989, w nowej siedzibie Gazety Wyborczej.

W poniedziałek, 30 września niektórzy z zagranicznych gości wzięli udział w seminarium organizowanym przez InterAccess, Inc. i Dziennik Rzeczpospolita w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego. Temat seminarium „Między cenzurą i wolnym rynkiem, nowe zagrożenia dla dziennikarstwa we Wschodniej Europie” oraz wypowiedzi uczestnikow, m.in. nestora amerykańskiego dziennikarstwa, Eugene Patterson’a wywołały żywą i istotną dla polskiego dziennikarstwa dyskusję. Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania sie z zapisem dyskusji.


Sorry, your browser doesn't support Java(tm).

Sponsorzy seminarium:
 


 

HYPERmedia 2002